Objavljeno: 17.4.2018 | Posodobljeno: 17.4.2018

Na Teološki fakulteti v Ljubljani je imel v sredo, 4. aprila, predavanje gostujoči profesor iz Španije, doc. dr. Ruben Herce z  naslovom  »Religion, Science, and Culture On Human Origins« (Religija, znanost in kultura glede izvorov človeka). Predavanje je potekalo v angleščini s slovenskimi povzetki prof. dr. Branka Kluna. 

Predavatelj je predavanje začel nekoliko nenavadno, z vprašanjem o tem, kako pripravimo torto. S tem nas je skušal vpeljati v razmišljanje o izvoru človeka. Kot lahko rečemo, da je torta narejena iz sestavin s pomočjo recepta, bi lahko prav tako rekli, da je pripravljena iz »ljubezni«. Kaj je resnični vzrok za pripravo torte? Razlago nastanka in vzroka torte lahko prenesemo na vprašanje o izvoru človeka. Kako je nastal in kaj je njegov resnični vzrok? Znanost in teologija nam odgovarjata na vprašanje vsaka na svoj način. 

V nadaljevanju predavanja nam je doc. dr. Ruben Herce predstavil znanstvene vede, ki se ukvarjajo z vprašanjem izvora človeka, kot so antropologija, paleontologija in genetika. Prikazal nam je različne načine poteka evolucije in predstavil sodobna znanstvena odkritja fosilov prvih človečnjakov. Razložil nam je nekaj kriterijev, ki ločijo človeško vrsto od živalske – sposobnost abstrakcije, izdelovanje orodja, pokopavanje umrlih itd. Človeška bitja imamo torej nekatere lastnosti, ki nas ločijo od ostalih živih bitij. V nekem obdobju v zgodovini se je moralo nekaj tako spremeniti, da ljudje sedaj lahko svobodno delujemo in razmišljamo, medtem ko živali nimajo enakih sposobnosti. Pri tem se je predavatelj dotaknil vprašanja o prvih ljudeh. Ali bi lahko rekli, da sta bila to Adam in Eva, ali pa nam znanost daje drugačen odgovor in gre v primeru Adama in Eve zgolj za metaforo? Sodobne znanstvene teorije so bolj naklonjene nastanku človeka iz večje populacije in različnih vej človečnjakov. Vseeno pa se lahko vprašamo, kdaj se je zgodila tista prelomna točka, da lahko od takrat naprej govorimo o človeku. 

Sveto pismo in katoliški nauk nam odgovarjata na vprašanje o tem, zakaj oz. čemu je človek na svetu, na vprašanje o tem kako, na kakšen način je bil ustvarjen, pa nam ne dajeta dokončnega  odgovora. Na koncu predavanja je predavatelj spregovoril še o tišini, v kateri ustvarja Bog. Naši začetki so odeti v tančico skrivnosti, ki pa jo znanost počasi odstira. 

Sam menim, da nam evolucija lahko spregovori o lepoti in globini božjega stvarjenja, ter naši lastni človeški krhkosti in majhnosti. Prisili nas k temu, da smo bolj ponižni, saj smo le »prah«, ki ga je Bog »gnetel« skozi različne oblike življenja milijone let, do današnje podobe. Smo umrljiva bitja, ranjena od greha, vendar v sebi nosimo iskrico Boga in smo, lahko bi rekli, kot »torta« ustvarjeni iz Ljubezni k Ljubezni. 

Zahvala predavatelju in pa prof. dr. Branku Klunu, ki je organiziral predavanje.

Blaž Baligač,
1. UTR

 

Vabljeni k ogledu foto galerije!