Objavljeno: 5.10.2023 | Posodobljeno: 5.10.2023

Na god sv. Frančiška Asiškega 4. oktobra obhajamo tudi svetovni dan živali. Državni svet in Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani sta v počastitev svetovnega dneva živali organizirala okroglo mizo z naslovom »Različni pogledi v družbi na odnos človek – žival«. Med razpravljavci je bil tudi naš profesor dr. Roman Globokar, ki je predstavil krščanski pogled na odnos med človekom in živaljo.

Poudaril je, da so živali naše sopotnice v življenju, da z njimi delimo svoj življenjski prostor. Krščanstvo priznava živalim notranjo vrednost, človek pa ima med vsemi živimi bitji posebno dostojanstvo, ker je ustvarjen po Božji podobi. Kot oskrbnik stvarstva ima človek odgovornost, da sodeluje s Stvarnikom in v stvarstvo prinaša red in medsebojno sožitje, da lajša bolečino in trpljenje vsem živim bitjem in da vzdržuje ravnovesje v naravi. Pri odnosu do živali mora človek spoštovati specifične potrebe, zmožnosti in sposobnosti posameznih živali. Pri svojem ravnanju mora človek upoštevati dobrobit živali. Pri svoji skrbi za živali si mora človek prizadevati, da živali ne trpijo lakote in žeje, da niso v strahu in stresu, da niso podvržene poškodovanju, da ne trpijo bolečine in da se jih varuje pred boleznimi.

Na okrogli mizi so sodelovali še državni svetnik in predsednik Sindikata kmetov Slovenije Anton Medved, dr. Ožbalt Podpečan iz Nacionalnega centra za dobrobit živali Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani, Jadranka Juras iz društva za zaščito in pomoč živalim v stiski Lajka, dr. Tomaž Grušovnik s Pedagoške fakultete Univerze na Primorskem, Branko Ravnik kot predstavnik kmetijskega sektorja, dr. Urška Kos iz Sektorja za zdravje in dobrobit živali, UVHVVR in filozof dr. Igor Pribac.

>> Več na: V Državnem svetu ob svetovnem dnevu živali o različnih pogledih na odnos človek - žival | Državni svet Republike Slovenije (ds-rs.si)