Objavljeno: 12.4.2025 | Posodobljeno: 12.4.2025

Na Univerzi v Ljubljani Teološki fakulteti podpiramo prizadevanja za sistemsko ureditev področja psihoterapevtske dejavnosti v Sloveniji in izražamo podporo predlogu Zakona o psihoterapevtski dejavnosti, ki ga je Vlada Republike Slovenije obravnavala v tem tednu.

Kot visokošolska ustanova, ki že vrsto let vključuje v svoje študijske programe vsebine s področja zakonske in družinske terapije, se zavedamo nujnosti celovite zakonske ureditve tega področja. V slovenskem prostoru že desetletja opozarjamo na naraščajoče stiske posameznikov in družin, zlasti na področju duševnega zdravja mladih in ranljivih skupin. Trenutna neurejenost psihoterapevtske dejavnosti pomembno prispeva k neenaki dostopnosti pomoči in zmanjšanemu zaupanju javnosti v strokovno kakovost storitev.

Predlagani zakon prinaša niz pomembnih sistemskih rešitev, ki bodo bistveno prispevale k boljši urejenosti, dostopnosti in varnosti psihoterapevtskih storitev. Najprej je pomembno poudariti, da zakon psihoterapijo prvič jasno opredeljuje kot samostojno strokovno disciplino z visokimi strokovnimi standardi. To pomeni priznanje psihoterapije kot enakovredne strokovne dejavnosti, kar bo omogočilo njen razvoj, večjo prepoznavnost in primerljivost z drugimi evropskimi državami.

Zakon hkrati uvaja visoke standarde usposabljanja, ki vključujejo obsežno teoretično izobraževanje, osebno izkušnjo, supervizirano prakso ter dodatno usposabljanje na področju duševnega zdravja. Ti kriteriji so primerljivi z mednarodnimi smernicami in zagotavljajo, da bodo bodoči terapevti delovali strokovno, odgovorno in v skladu z najvišjimi etičnimi standardi.

Izjemnega pomena je tudi določba, ki omogoča vključitev psihoterapevtskih storitev v javni sistem, kar bo povečalo dostopnost psihoterapije tudi za socialno ranljive skupine, ki si samoplačniške obravnave ne morejo privoščiti. Takšna ureditev pomeni pomemben korak k zmanjševanju neenakosti pri dostopu do pomoči.

Zakon nadalje ohranja pluralnost terapevtskih pristopov in spoštuje strokovno avtonomijo izvajalcev, kar pomeni, da lahko različni psihoterapevtski modeli sobivajo v skupnem sistemu. To omogoča celovito pomoč, prilagojeno raznolikim potrebam posameznikov in družin.

Pomembna novost je tudi ustanovitev Zbornice psihoterapevtov Slovenije, ki bo zagotavljala strokovni nadzor, podeljevanje licenc, spremljanje usposabljanja in etičnega delovanja psihoterapevtov. To bo prispevalo k večji preglednosti in profesionalizaciji dejavnosti ter krepilo zaupanje javnosti.

Na Teološki fakulteti posebej pozdravljamo poudarek na etiki kot sestavnem delu terapevtskega delovanja. Etika je temeljna razsežnost odnosa med terapevtom in klientom, ki zahteva poglobljeno refleksijo, integriteto in spoštovanje dostojanstva vsakega človeka. Prepričani smo, da bo zakon s svojimi določili pomembno prispeval k etični kulturi v psihoterapevtski stroki.

Ta prizadevanja so v tesni povezavi z našim dolgoletnim izobraževalnim delom. Na Univerzi v Ljubljani Teološki fakulteti izvajamo študijske programe, ki že vrsto let oblikujejo družinske psihoterapevte oziroma strokovnjake za delo z ljudmi v duševni in relacijski stiski. Med njimi so program Človek in medosebni odnosi (UN, smer Zakonska in družinska terapija ter svetovanje), magistrski program Zakonske in družinske študije (MAG, smer Zakonska in družinska terapija) ter programa izpopolnjevanja s področja družinske terapije, ki sledijo najvišjim standardom izobraževanja, vključujejo teoretično psihoterapevtsko znanje, osebno terapevtsko izkušnjo in supervizirano prakso ter razvijajo občutljivost za etično razsežnost terapevtskega dela. V njih povezujemo teoretično znanje z osebno rastjo, duhovno dimenzijo človeka in strokovno refleksijo, kar pomembno prispeva k celovitemu razumevanju in obravnavi človekove stiske.

Univerza v Ljubljani Teološka fakulteta zato poziva poslanke in poslance Državnega zbora Republike Slovenije, da zakon podprejo, saj predstavlja pomemben prispevek k izboljšanju duševnega zdravja, zmanjševanju neenakosti in razvoju strokovne psihoterapevtske dejavnosti v Sloveniji.

V imenu Univerze v Ljubljani Teološke fakultete 

dekan

Univerza v Ljubljani, Teološka fakulteta