Objavljeno: 12.5.2019 | Posodobljeno: 12.5.2019

Spoštovani!

Obveščamo vas, da bo od ponedeljka 27. maja 2019 do srede 29. maja 2019 v hotelu Bernardin v Portorožu, potekala mednarodna konferenca z naslovom Novi filozofski in teološki temelji za krščansko-islamski dialog. 

Na konferenci želimo rekonceptualizirati vprašanje o pomembnosti aktivnega in dobro poučenega medreligijskega dialoga. Poudarek konference bo usmerjen na poglobljen filozofsko-teološki razgovor med kristjani in muslimani. Raziskali bomo nove načine s katerimi lahko filozofske teorije spodbujajo krščansko-muslimansko razumevanje.


Nekatera vprašanja, ki jih bomo obravnavali, so:
• Ali lahko krščanske in muslimanske teologije kot enakovredne partnerice v pogovoru in kot primerjalne teologije pomagajo pri spodbujanju boljšega medkulturnega razumevanja?
• Kateri so najboljši filozofski modeli in katere teorije dialoga za oblikovanje teološkega pogovora med evropskimi kristjani na eni strani ter iranskimi in drugimi bližnjevzhodnimi muslimani na drugi?
• Ali je ta model aristotelski, platonistični, katere izmed sodobnejših filozofskih temeljnih teorij (kontinentalna, analitična, Wittgenstainska, fenomenološka, dekonstruktivistična, pragmatistična ali druga) ali kombinacija teh?
• Kako lahko izkušnje in perspektive relevantnih »domačih« manjšin (muslimanskih manjšin v Evropi, krščanskih manjšin na Bližnjem vzhodu), pa tudi kristjanov in muslimanov v posebnih družbenih in političnih okoliščinah (begunci, migranti, razseljene osebe), osveščajo sodobni filozofsko-teološki dialog med krščanstvom in islamom?
• In kako naj filozofske in primerjalne teologije naslavljajo sodobne kritike medreligijskega dialoga, ki slednjega označujejo za neustrezno sredstvo za boljše razumevanje med kulturami, ali kot izum Zahoda in sredstvo kulturne dominacije, ali kot prikrivanje odnosov moči med skupinami na oblasti, kot nasprotje opolnomočenju tistih, ki so pogosto neslišni in izključeni iz medreligijskega dialoga (»heretične« sekte, sekularisti, ženske, spolne in druge manjšine, migranti)?


Na konferenci bomo ta in z njimi povezana vprašanja obravnavali v okviru temeljito pripravljenih predavanj, ki jih bomo izvedli v dvojicah, v obliki tematsko urejenih, uro in pol trajajočih zasedanj, ki bodo dovoljevala obilo časa za odzive in razprave.

Na konferenci bodo sodelovali priznani strokovnjaki iz omenjenih področij. Med njimi so tudi prof. dr. Lenart Škof, izr. prof. dr. Bojan Žalec, prof. dr. Mari Jože Osredkar, izr. prof. dr. Nedžad Grabus, zasl. red. prof. dr. Janez Juhant.

Spored mednarodne konference najdete tukaj. Za slušatelje prijava ni potrebna. 


Konferenca poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja.


KONFERENCO SOORGANIZIRAJO:
Znanstveno-raziskovalno središče Koper (Slovenija)
Iransko združenje za filozofijo religije (Iran)
Center za primerjalno teologijo in kulturne študije, Univerza v Paderbornu (Nemčija)
Evropska akademija znanosti in umetnosti (EASA) – Razred svetovne religije (Avstrija)
Društvo za primerjalno religiologijo (Slovenija)

Vljudno vabljeni!