Objavljeno: 23.12.2019 | Posodobljeno: 23.12.2019

Nadškofijski arhiv Maribor je eden izmed treh zgodovinskih arhivov rimskokatoliške Cerkve na Slovenskem. Organizacijsko deluje znotraj mariborske (nad)škofije, katere predhodnica, lavantinska škofija, je bila ustanovljena leta 1228 s sedežem v Št. Andražu v Labotski dolini na današnjem avstrijskem Koroškem. Lavantinski škofje so vseskozi cenili in spoštovali pisano gradivo in knjige. Z arhivom je počasi rasla tudi knjižnica s pomembnima zbirkama rokopisov in inkunabul. Ob preselitvi škofijskega sedeža je škof Anton Martin Slomšek leta 1859 v Maribor prenesel tudi arhiv in knjižnico. 

Arhiv hrani gradivo za celotno mariborsko metropolijo, vključno s sufraganskima škofijama Celje in Murska Sobota. Hrani okrog 1800 tm spisovnega in knjižnega gradiva. Najstarejši dokumenti segajo v 14. stoletje, večina gradiva pa časovno izhaja iz obdobja novega veka do danes.

V četrtek, 19. decembra, je v okviru adventnega srečanja na Enoti v Mariboru za zaposlene potekal ogled Nadškofijskega arhiva in nekaterih najdragocenejših zgodovinskih gradiv. Med njimi so srednjeveški rokopisni kodeksi, najstarejše tiskane knjige oziroma inkunabule, stare knjige oziroma raritete, listine, itd.

 

Več o arhivu najdete na njihovi spletni strani