Spoštovani!
Dogodek bo potekal v Mestni knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani, in sicer v četrtek, 24. oktobra 2019, ob 18.00 uri.
Sodobni šport odpira vedno več etičnih dilem in izzivov, ki terjajo celosten in temeljit premislek. Hkrati so športna tekmovanja že od samih začetkov vsebovala tudi izjemno poudarjeno etično razsežnost. Na dogodku bomo razpravljali tako o odprtih dilemah športa v sodobnem svetu, kakor tudi o vzgojni vlogi športa. Posebej bodo izpostavljeni tudi načini, kako etiko športa vplesti v pedagoški proces ter predstavili projekt Teološke fakultete UL, ki se ukvarja s temi temami.
Gosta bosta dr. Vojko Strahovnik, raziskovalec na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani in dr. Jernej Pisk, profesor filozofije in športa v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani in predsednik Slovenskega društva za filozofijo športa.
Vljudno vabljeni!
Poročilo dogodka
Sodobni šport odpira vedno več etičnih dilem in izzivov, ki terjajo celosten in temeljit premislek. Hkrati so športna tekmovanja že od samih začetkov vsebovala tudi izjemno poudarjeno etično razsežnost. Na dogodku sta gosta, dr. Jernej Pisk in dr. Vojko Strahovnik, razpravljala o odprtih dilemah športa v sodobnem svetu, kakor tudi o vzgojni vlogi športa. Posebej so bili izpostavljeni tudi načini, kako etiko športa vplesti v pedagoški proces ter predstavljen projekt Teološke fakultete, ki se ukvarja s temi temami.
V uvodnem delu je dr. Vojko Strahovnik predstavil širši kontekst etike, v katerega se etika športa vpenja: sodi na področje praktične etike, ki se od moralne teorije loči po tem, da se ukvarja s pragmatičnimi, vsebinskimi vprašanji. Dr. Jernej Pisk je najprej na kratko predstavil področje, s katerim se etika športa ukvarja. Posebej je bilo poudarjeno, da športa brez človeka ni in da, tako kot na vseh ostalih družbenih področjih, odnose med ljudmi, ki so v njem udeleženi, narekujejo določena pravila in načela (etika). Kot jedro prvega problemskega skopa je bil izpostavljen pojem “fair play” oz. poštena igra. Fair play lahko ločimo na formalni fairplay (angl. gamesmanship), ki je vezan na upoštevanje uradnih pravil, ki omogočajo, da igra sploh deluje, in na neformalni fair play (angl sportsmanship), ki kot nekakšen duh športa z nenapisanimi pravili določa, kaj je sprejemljivo in kaj je razumljeno kot “nešportna poteza”. Pri neformalnem fair playu gre torej za dejanja, ki so onstran dolžnosti igralcev (France Veber je takšna dejanja označil za “zaslužna dejanja”).
Poleg fair playa so bila izpostavljena tudi druga etična vprašanja, ki zadevajo specifične ravni športnega udejstvovanja (tekmovalno raven, rekreativno raven, športno vzgojo). V profesionalnem športu so ključna vprašanja vezana na doping. Je ta lahko kdaj upravičen? Je genski doping sprejemljiv? Kje je meja med terapijo in nadgradnjo pri transhumanizmu v športu? Kot zadnji tematski sklop sta predavatelja predstavila vzgojno vlogo športa tako v izobraževalnem sistemu kot v prostočasni igri. Športna vzgoja sprva ni postala del šolskega sistema zaradi spodbujanja zdravega načina življenja, temveč zaradi svoje vzgojne narave, saj spodbuja sodelovanje, napor (za dosego višjih ciljev) namesto užitka ter spoštovanje pravil, avtoritete. V diskusiji s publiko so se na koncu odprle še številne teme, med katerimi so verjetno izstopala vprašanja o etičnih vidikih tekmovalnosti, o upadu zanimanja za šport med mladimi in o primernih načinih ter sami smiselnosti ocenjevanja pri športni vzgoji.
Predstavljen je bil mednarodni projekt Teološka fakultete UL Vključevanje etike športa v programe srednjih šol (Erasmus+) ter rezultati tega projekta. V okviru etične vzgoje (vključno z izobraževalnimi vsebinami povezanimi s športom in športno vzgojo) lahko krepimo etično zavedanje in razvijamo različne osnovne in transverzalne etične spretnosti učencev. Dogodek je potekal 24. oktobra, 2019 ob 18. uri v Knjižnici Otona Župančiča (MKL) v Ljubljani.
Izr. prof. dr. Vojko Strahovnik je raziskovalec na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani.
Dr. Jernej Pisk je profesor filozofije in športa v Zavodu sv. Stanislava v Ljubljani in predsednik Slovenskega društva za filozofijo športa.
Zapisal: Jonas Miklavčič