Objavljeno: 30.1.2023 | Posodobljeno: 30.1.2023

Naš profesor in redni član Evropske akademije znanosti in umetnosti, prof. dr. Bojan Žalec, bo v Mestni knjižnici Ljubljana predstavil svojo najnovejšo knjigo z naslovom Pošteno sodelovanje, racionalnost in religija: solidarni personalizem kot družbena filozofija.

Avtorja bo uvodoma predstavil filozof in religiolog prof. dr. Lenart Škof, ZRS Koper, z njim pa se bo pogovarjal prof. dr. Branko Klun. Pogovor in predstavitev bo v torek, 7. februarja, v dvorani Knjižnice Otona Župančiča, s pričetkom ob 18. uri.

Dogodek v Mestni knjižnici Ljubljana poteka v sodelovanju s Svetovnim etosom Slovenija.

Več na: Pošteno sodelovanje in bivanjska razumnost – dr. Bojan Žalec - Mestna knjižnica Ljubljana (mklj.si)


Srce knjige predstavlja razlikovanje med trivialno in bivanjsko razumnostjo. Trivialna razumnost je objektivna in ni osebnostno in kulturno zaznamovana. Takšna je razumnost znanstvenih teorij. Vendar pa znanost ne zadošča za naše bivanjske odločitve. Tu nas mora voditi bivanjska razumnost, ki pa ni objektivna v smislu znanstvene razumnosti, ampak je partikularna, zaznamovanja s posebnostmi vsakega posameznika: njegovo osebnostjo, okoljem, kulturo, v katero je rojen, zgodovino itd. Povezana je z njegovo globinsko identiteto in vestjo. Biti zvest svoji partikularni racionalnosti pomeni bivati pristno. Zato jo lahko imenujemo tudi razumnost identitete oz. razumnost pristnosti. Temelji na globinskem doživljanju sebe in svojega položaja v vesoljstvu, na resonanci s seboj in svetom. Čeprav bivanjska razumnost ni objektivna v smislu znanstvene oz. trivialne razumnosti, pa ni niti poljubna niti nezavezujoča. Nasprotno, ona je temelj bivanjske zavezanosti ter stanovitnosti in s tem smisla življenja. Samo če spoštujemo partikularno razumnost drugega, tudi če je drugačna od naše, lahko z drugim razvijamo resničen dialog in pošteno sodelovanje. V tej luči dr. Žalec v knjigi osvetli razna ključna vprašanja sodobne filozofije odnosa: pogojev in dejavnikov dialoga, doživljajske solidarnosti, komunikacije eksistence, univerzalne človeške religije, moralnega relativizma in univerzalne etike, strpnosti, religije v javnem življenju, verske in politične vključevalnosti in izključevalnosti ter teologije kot slovnice življenja vernikov (Wittgenstein). 


Vabljeni!