Objavljeno: 16.9.2024 | Posodobljeno: 17.9.2024 | Dogodek: 8.9.2024: Rim

Teološka fakulteta se je v nedeljo, 8. 9. 2024, v zasedbi profesorjev in študentov UL TEOF ter v spremstvu Martina Zlobka in Gregorja Celestine, odpravila na Poletno šolo teologije v Rim.

Prvi dan smo naredili postanek v Assisiju z ogledom Bazilike sv. Frančiška Asiškega in obiskom njegovega groba. Nadaljevali smo pot proti Sloveniku, kjer smo bivali cel teden.

Drugi dan smo začeli s predavanji na temo digitalnega sveta in izzivov, ki jih ta prinaša. Prof. dr. Branko Klun je predaval o pomenu krščanskega utelešenja v dobi digitalne breztelesnosti, ki mu je sledilo predavanje gostujočega profesorja dr. Inocenta Szaniszlója OP, ki je poudaril pomen krščanskega upanja pri soočanju z digitalno kulturo.

Izr. prof. dr. Roman Globokar je skupaj z udeleženci razmišljal o moralnih in etičnih dilemah, ki ogrožajo naše vrednote na spletu, čemur je sledilo predavanje prof. dr. Bojana Žalca o pomenu empatije in vživljanja v druge v realnem in digitalnem svetu. Doc. dr. Matjaž Celarc je osvetlil način komuniciranja sv. Pavla v njegovih pismih.

V torek, 10. 9. 2024, nas je obiskala gostujoča predavateljica dr. Alessandra Campo, ki je z interaktivnim predavanjem in delavnico spodbujala slušatelje k razmišljanju o človekovem dostojanstvu in vsemu, kar ga lahko ogroža. Sledila je delavnica asist. dr. Jonasa Miklavčiča o umetni inteligenci s poudarkom na delovanju algoritmov. Popoldne smo obiskali samostan sv. Benedikta v Subiacu.

V sredo, 11. 9. 2024, smo obiskali Vatikan, kjer smo imeli mašo v Baziliki sv. Petra ter prosti ogled bazilike, kupole, trga sv. Petra in okolice. Nato nas je na veleposlaništvu Republike Slovenije pri Svetem sedežu pogostil g. Franc But. Po sprehodu po vatikanskih vrtovih smo si pod vodstvom msgr. Daria Eduarda Viganoja ogledali vatikanske medije. Dan smo zaključili s predavanjem Carla Casaloneja DJ o umetni inteligenci.

V četrtek, 12. 9. 2024, so se udeleženci udeležili ene od dveh digitalnih delavnic na terenu. Delavnica »Ogled sedmih cerkva« (prof. dr. Janez Vodičar in doc. dr. Andrej Šegula) je vključevala 30 km dolgo romanje po Rimu s postanki v posameznih cerkvah. Na delavnici »Rim skozi različne perspektive« (doc. dr. David Kraner in doc. dr. Iva Nežič Glavica) so udeleženci na kratko predstavili glavne znamenitosti Rima in pripravili digitalne izdelke na terenu.

Študijsko in duhovno bogat program smo zaključili v petek, 13. 9. 2024.