Objavljeno: 16.1.2020 | Posodobljeno: 16.1.2020

Filozofska fakulteta v Ljubljani bo v četrtek, 16. januarja, na oddelku za klasično filologijo gostila prof. dr. Marka Janseja (Univerza v Gentu in Harvardska univerza), ki je eden najuglednejših strokovnjakov s področja grškega jezika. Predaval bo o prevajanju Biblije. Predavanje z naslovom God's Commandments: The translation Poetics of the Septuagint and Other Greek Bible Translations (Božje zapovedi: prevajalska poetika Septuaginte in drugih prevodov grške Biblije) se bo začelo ob 11.20 v učilnici 345. Predavanje bo v angleščini.

O PREDAVATELJU:

Mark Janse je bil rojen v kraju Sas van Gent na Nizozemskem. Diplomiral je iz klasične filologije (l. 1981) in jezikoslovja (l. 1985), leta 1995 pa je na Univerzi v Gentu doktoriral s področja grškega in latinskega jezika ter jezikoslovja. Je raziskovalni profesor za področje stare in maloazijske grščine (Research Professor in Ancient Greek and Asia Minor Greek) na Univerzi v Gentu in obenem član Harvardske univerze.

V strokovnih krogih, pa tudi širše, je zaslovel zaradi zaslug pri odkrivanju in raziskovanju kapadoške grščine. Gre za jezik, ki se je dolga stoletja govoril v Kapadokiji v Mali Aziji, potem ko so po bitki pri Manzikertu v 11. st. to področje zavzeli Turki, tudi v tesnem stiku s turščino. V teh krajih se je kapadoška grščina govorila vse do začetka 20. stoletja, ko je po grško-turški vojni prišlo do selitve prebivalstva. V novi domovini Grčiji so govorci kapadoške grščine svoj jezik postopoma opuščali, in obveljal je za izumrlega. Šele pred dobrim desetletjem so po zaslugi Marka Janseja govorce tega jezika ponovno odkrili in pričeli intenzivno preučevati njihov jezik in kulturo. Temu odkritju je posvečen dokumentarec Last Words.

Vljudno vabljeni!