Objavljeno: 18.2.2021 | Posodobljeno: 1.3.2021 | Dogodek: 1.3.2021 ob 10:00

Letošnje nagrajevanje sadov študija in dela profesorjev in študentov Teološke fakultete Univerze v Ljubljani je bilo malce drugačno od običajnega. Slovesna Tomaževa proslava je tokrat potekala preko aplikacije Zoom, prenos pa je bilo mogoče spremljati tudi v živo preko Youtuba. 

Graditi moramo most drug do drugega pa tudi do tistih, ki nas ne razumejo

Ker letos zaradi ukrepov ni bilo možno izpeljati slovesne svete maše, nas je z molitvijo in uvodnim pozdravom počastil veliki kancler Teološke fakultete, Msgr. Stanislav Zore, ljubljanski nadškof in metropolit, ki se je zahvalil vsem pedagoškim in nepedagoškim delavcem, ki so bili prvi poklicani za odličnost fakultete. Čestital je vsem diplomantom in diplomantkam ter poudaril, da moramo tudi v življenju videti sence, a vedno strmeti v sonce. 

Nato sta sledila pozdravna nagovora dekana UL Teološke fakultete prof. dr. Janeza Vodičarja in rektorja Univerze v Ljubljani, prof. dr. Igorja Papiča.

»Vsi si želimo, da bi znova bili drug ob drugem. Mnogi so v teh dneh še bolj osamljeni, prestrašeni in obupani,« je poudaril dekan prof. dr. Janez Vodičar. Ob tem pa, kot pravi, vedno bolj odkrivamo, kako pomembni so odnosi. »Graditi moramo most drug do drugega, do tistih, ki so z nami povezani in tistih, ki nas ne razumejo ali celo zavračajo. Le tako bomo lahko zgradili pot do Boga.« 

Videti sence in strmeti v sonce

Slavnostni govorec prof. dr. Robert Cvetek je spregovoril o senčnih plateh življenja in travmatičnih izkušnjah, ki pod določenimi pogoji omogočajo tudi potravmatsko rast. »Ker gre pri travmi pogosto za ogroženost življenja, sta pri tem pomembni predvsem dve eksistencialni vprašanji in sicer vprašanje končnosti življenja ter naše smrti, pa tudi vprašanje smisla življenja. Ti dve vprašanji današnji družbi predstavljata velike probleme.« 

Poudaril je, da si želi, da bi diplomanti Teološke fakultete, študij zaključili s sporočilom, da »ni treba zanikati senc. Karkoli že je bolečega, težkega, senčnega – vedno je možnost vstajenja. Nobene človeške neumnosti ni, ki ne bi mogla biti odpuščena. Ne žalovanja, ki ne bi bilo do neke mere potolaženo in še tako zlomljen človek lahko usmeri pogled proti soncu.«

Nato je sledila slovesna podelitev diplomskih listin diplomantom vseh stopenj.

"Naslonimo svoje glave na Jezusove prsi in prisluškujmo. Da bomo imeli ljudem kaj povedati.«

Zahvalo v imenu vseh diplomantk in diplomantov je izrekel Peter Čemažar. Poudaril je, da gre prva zahvala Bogu, nato pa vsem profesorjem – ne le za posredovano znanje, ampak za zgled in predanost svojemu delu. Zahvalil se je tudi vsem strokovnim delavcem, staršem in družini ter zaključil z besedami dr. Bogdana Dolenca: »Kakor apostol Janez naslonimo svoje glave na Jezusove prsi in prisluškujmo. Da bomo imeli ljudem kaj povedati.«

Profesorji s ponosom gledajo tudi na študente, ki si v svojem raziskovanju in veselju do znanja ne postavljajo meja. Letos je najvišje priznanje Teološke fakultete, Tomaževo nagrado, prejel Janko Jožef Pirc, magister teologije. Utemeljitev je podal predsednik komisije za nagrade in priznanja, doc. dr. Marjan Turnšek.

Študentje so za najboljšega profesorja izbrali doc. dr. Draga Jerebica

Študentski svet je tudi letos pod drobnogled vzel asistente, profesorje in strokovne delavce Teološke fakultete in najboljšim izmed njih v preteklem študijskem letu podelil naslove: najboljši profesor – doc. dr. Drago Jerebic, najboljši asistent oz. asistentka - asist. dr. Barbara Kreš in najboljši strokovni delavec - Miha Pate

Slavnostno akademijo sta vodila Katarina Vidmar in Nejc Šmit. Z Zdravljico je nastopil Pevski zbor Bogoslovnega semenišča v Ljubljani, nastopili pa so tudi Rahela Horvat Toš, Ana Soklič, Nal Frankovič in Jernej Arko, skupina Bee Geesus pod vodstvom Mateja Virtiča ter Mladinski orkester Glasbenega centra Doremi bled pod vodstvom Blaža Turineka.
 


Tomaževo proslavo si lahko ogledate tukaj: