Objavljeno: 15.2.2022 | Posodobljeno: 2.4.2022 | Dogodek: 7.3.2022 ob 10:30: Preko aplikacije ZOOM

Prvi ponedeljek v mesecu marcu je na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani namenjen nagrajevanju sadov študija in dela profesorjev in študentov in veseli smo, da smo se lahko končno srečali iz oči v oči. Slovesna Tomaževa proslava se je pričela z mašo v stolnici, ki jo je daroval msgr. Stanislav zore, veliki kancler Teološke fakultete, nadaljevala s pozdravnimi nagovori in slavnostnim predavanjem ter zaključila s podelitvijo diplom in priznanj.

Slavnostna akademija je potekala v veliki dvorani Teološke fakultete v Ljubljani. Uvodoma je vse navzoče pozdravil msgr. Stanislav Zore, ljubljanski nadškof metropolit, ki je vsem diplomantom iskreno čestital in jih nagovoril, naj to, kar so se naučili, pomaga ljudem, ki jih bodo srečevali, da se bodo lažje spoprijemali z življenjem in življenje tudi lažje sprejemali. Sledila sta pozdravna nagovora dekana UL Teološke fakultete prof. dr. Janeza Vodičarja in prorektorja Univerze v Ljubljani, prof. dr. Antona Ramšaka.

»Vedno je vrlina našega študenta, da si vzame čas za bližnjega,« je poudaril dekan prof. dr. Janez Vodičar. »Karkoli boste počeli v življenju, če boste sledili zavezanosti skrbi za drugega, iskali dobro v svetu, bo to izraz največje hvaležnosti vsem, ki so vam omogočili pot do današnjega dne.«

Stanje ranljivosti v svojem jedru ni nekaj negativnega, kar bi bilo treba za vsako ceno preseči

Slavnostni govorec izr. prof. dr. Roman Globokar je spregovoril o doživljanju ranljivosti in nemoči. »Krhkost, nedovršenost in ranljivost predstavljajo temeljno bivanjsko danost vsakega živega bitja.« Poudaril je, da nam vera v Jezusa Kristusa omogoča, da sprejmemo svojo ranljivost, da smo pozorni na ranljivost drugih ter da prevzamemo skrb za življenje. »V sprejetju naše nemoči in ranljivosti je pravzaprav naša resnična moč«.

Človek lahko sprejme svoje rane in jih ustvarjalno vtke v svojo življenjsko zgodbo, je podaril prof. dr. Globokar. »Seveda pa sama ranjenost še ne zagotavlja, da bo človek zaradi ran postal bolj občutljiv, empatičen in ustvarjalen. Ravno zaradi prizadejanih ran lahko človek postane bolj surov, neizprosen, tiranski. Strah pred novo prasko ga usmeri v brezkompromisno in agresivno držo do potencialnih sovražnikov.«

Letos sta najvišje priznanje Teološke fakultete, Tomaževo nagrado, prejela dva diplomanta

Zahvalo v imenu vseh diplomantk in diplomantov je izrekel Janez Pavel Šuštar, najvišje priznanje Teološke fakultete, Tomaževo nagrado, pa sta letos prejela Mojca Pavlič Drnovšek, za magistrsko delo z naslovom Predšolske preventivne delavnice kot pomoč za krepitev starševskih kompetenc in Rok Gregorčič za magistrsko delo z naslovom Vera in racionalnost v Kierkegaardovi misli. Utemeljitev sta podala doc. dr. Saša Poljak Lukek in prof. dr. Branko Klun.

Študentje so za najboljšega profesorja izbrali prof. dr. Branka Kluna

Študentski svet je tudi letos pod drobnogled vzel asistente, profesorje in strokovne delavce Teološke fakultete in najboljšim izmed njih v preteklem študijskem letu podelil naslove: najboljši profesor – prof. dr. Branko Klun, najboljša asistenta - asist. dr. Barbara Kreš in asist. dr. Matjaž Celarc, najboljši strokovni delavec - Miha Pate.

Slavnostno akademijo sta vodila Urška Jeglič in Gregor Anton Capuder. Z Zdravljico je nastopil Pevski zbor Bogoslovnega semenišča v Ljubljani, nastopili pa so tudi Matjaž Celarc in Vlasta Doležar Rus, Drago Arko ter dekliški zbor sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije (3. in 4. letnik) pod vodstvom dirigentke Helene Fojkar Zupančič.