Prvi ponedeljek v mesecu marcu je bil na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani tradicionalno namenjen podelitvi diplom, nagrad in priznanj študentom, profesorjem in ostalim zaposlenim na fakulteti. Slovesna Tomaževa proslava se je začela z mašo v ljubljanski stolnici, ki jo je daroval msgr. Stanislav Zore, veliki kancler Teološke fakultete, nadaljevala s pozdravnima nagovorima in slavnostnim predavanjem ter zaključila s podelitvijo diplom in priznanj.
Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je na slavnostni akadmiji v veliki dvorani Teološke fakultete pozdravil vse navzoče in diplomante ter njihov zaključek študija primerjal z žetvijo: "To je na nek način vaša žetev. Ta žetev pomeni poslanstvo - prinašati luč v svet, v katerem je veliko megle." Diplomantom je zaželel, da ne bi bili razočarani, ko bodo imeli občutek, da setev ne raste, kot bi želeli. "Pričakovanja so velika in želijo biti uslišana čim hitreje ... vendar če hočemo, da bo setev zrasla, zorela in dozorela, moramo biti potrpežljivi s sabo kot sejalci in s tistimi, v katere sejemo besedo evangelija."
V pozdravnem nagovoru je dekan Teološke fakultete UL doc. dr. Tadej Stegu zbrane diplomante nagovoril: "Študij zaključujete v obdobju, ko se zdi, da je v svetu, v katerem živimo, več teme, kakor luči. Zdi se, da je stanje sveta, v katerem živimo, kljub bliskovitem napredku na nekaterih področjih, vse bolj brezupno," a poudaril, da "trenutki, kakor je današnji kažejo, da v svet tudi danes vstopa luč. Drage diplomantke in diplomanti, diplomske listine prejemate v letu upanja," ter se zahvalil vsem navzočim za podporo naši fakulteti.
Pozdravnim nagovorom se je pridružil tudi rektor, prof. dr. Gregor Majdič, ki je v svojem govoru poudaril, da se danes, še posebej v času družbenih omrežij, vedno išče resnico.
»V tvoji luči, vidimo luč.« (Ps 36,10) Podobe in simbolika Božje luči v Svetem pismu
Izr. prof. dr. Maria Carmela Palmisano, ki je bila letošnja slavnostna govorka, je osvetlila teološke vidike simbolike Božje luči v Svetem pismu: "Podobe in simbolika Božje luči v Svetem pismu, je vzet iz Ps 36,10, kjer je predstavljeno veliko in presenetljivo odkritje psalmista, njegova duhovna izkušnja, globoko povezana s človekovim izkustvom vseh časov. Analiza psalma nakazuje, da je v negotovem zgodovinskem obdobju, v katerem danes živimo, zaznamovanem z velikimi spremembami in z velikimi izzivi na antropološki, socialni in kulturni ravni, psalmistov vzklik pred Gospodom nagovarjajoč, sporočilen in aktualen tudi za nas."
Izbrani naslov »V tvoji luči vidimo luč (SSP)« je del vrstice 10, ki se v celoti glasi tako: »Kajti v tebi je izvir življenja, v tvoji luči vidimo luč.« V sredini psalma, v v. 6-10, je opisana Božja luč, ki prihaja od Boga, kot dobrota / ljubezen in zvestoba, ki izhajata iz višav in preplavljata svet.
Psalm v celoti oriše strašno nasprotje, lahko bi rekli dramo zgodovine, kot velikanski kontrast med situacijo krivičnika (v. 2-5) in Božjo dobroto (6-10). Ta je predstavljena kot luč in voda in življenje, ki izvira iz Božje besede. Božja luč je luč, ki jo slišimo bolj kot jo vidimo, saj je Božja luč Božja beseda.
Simbolika Božje luči, ki se v Stari zavezi povezuje posebej s templjem - kraj, kjer ima verni Jud izkušnjo Božjega zavetja in Božjih dobrot - se v Novi zavezi bolj izrecno poveže z osebo Jezusa Kristusa. Starozavezna simbolika templja in daritve se obogati in doseže svojo dopolnitev v osebni in edinstveni daritvi Jezusa Kristusa za vse človeštvo. On vabi k sebi, živi Vodi in Luči sveta.
Podoba slikovne umetnosti Križanje v belem (1938) judovskega slikarja Marca Chagalla v sodobni umetnosti aktualizira sporočilo Ps 36 in nas vabi, da se zazremo v Božjo luč, ki sije iz Kristusa in tudi danes prepoznamo resnično Luč življenja, ki prešinja tudi nas in se ji pustimo voditi.
Zahvalo v imenu vseh diplomantk in diplomantov je izrekla Neža Tomažič.
Najvišje priznanje Teološke fakultete, Tomaževo nagrado, je prejel Matija Golob
Senat UL TEOF je določil, da letos najvišje priznanje Teološke fakultete, Tomaževo nagrado, prejme Matija Golob za magistrsko delo z naslovom »Svoje življenje dam za ovce.« (Jn 10,11). Eksegetska analiza Jn 10,11-18 ter Dobri pastir v duhovniški identiteti in duhovniškem poslanstvu pod mentorstvom izr. prof. dr. Marie Carmele Palmisano. Utemeljitev je prebrala mentorica, ki je poudarila, da avtor v svojem magistrskem delu vabi bralca k sistematičnemu premišljevanju obravnavanih besedil in mu omogoča, da sooči globino Besede, v luči katere lahko razvije svoj poklic in ponotranji biblične kriterije za razlikovanje tega, kar v Stari in Novi zavezi sodi k delovanju Pastirja ter tega, kar ne sodi ali odločno nasprotuje njegovemu delovanju. "Matija Golob je tekom dela razvil sposobnost vstopati v dialog z avtorji drugotne literature in si oblikovati kriterije za presojo prebrane literature," je v utemeljitvi navedla mentorica.
Nagrajeni so bili tako zaposleni kot študenti, ki izstopajo
Letos Študentski svet ni razglasil naj profesorja, asistenta in strokovnega sodelavca, ampak se je odločil izpostaviti posameznike, ki s svojim delom, predanostjo in srčnostjo gradijo skupnost Teološke fakultete. Pohvalili in zahvalili so se vsem tistim študentom, profesorjim in zaposlenim, ki so svetli zgledi sodelovanja, znanja in služenja drugim.
Med izpostavljenimi so bili:
- Doc. dr. Matjaž Celarc, ki z energijo in zavzetostjo koordinira študentske dogodke in je vedno dostopen študentom ter tako spodbuja povezovanje,
- doc. dr. David Kraner, ki s svojim trudom spodbuja multimetijsko znanje in bogati akademsko skupnost ter prispeva k modernizaciji akademskega okolja,
- doc. dr. Saša Poljak Lukek, ki s predanim delom prispeva k razvoju in prepoznavnosti fakultete ter postavlja visoke akademske standarde,
- Jerneja Antlej, ki s svojo predanostjo, prijaznostjo in dostopnostjo bistveno prispeva k delovanju fakultete in študentski izkušnji,
- doc. dr. Borut Pohar, ki povezuje globalne izzive z aktualnimi vprašanji,
- Damijan Janžekovič, ki je med študente na Enoti v Mariboru prinesel nov val sodelovanja in občutek skupnosti,
- Katja Božnik in Ema Babnik, ki aktivno sodelujeta pri izvedbi dogodkov v okviru Multimetijskega studia TEOF,
- Neža Tomažič in David Jerman, ki sta vedno pripravljena priskočiti na pomoč,
- Mark Anton Ramšak, ki si je kot predstavnik letnika prizadeval za boljše medosebne odnose in
- Nejc Leskovar, ki vestno in izjemno angažirano vodi Študentski svet.
Slavnostno akademijo je vodil Peter Černe. Slovesnost je otvoril Zbor bogoslovcev in duhovnikov z Zdravljico pod vodstvom Gregorja Klančiča. Za glasbene vložke sta poskrbela poskrbela Peter Kaiser in Gregor Klančič.
Vsem diplomantom in nagrajencem iskreno čestitamo!