Objavljeno: 12.10.2023 | Dogodek: 26.10.2023 ob 15:45: Dom sv. Jožefa, Celje

Obveščamo vas, da bo od 26. do 28. oktobra 2023 v Celju potekala mednarodna znanstvena konferenca Ethics and Religion in the Technological Age/Etika in religija v tehnološki dobi, ki jo organizira Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani.

Gre za 19. zaporedno konferenco iz niza simpozijev, ki od 2005 potekajo v Celju in Ljubljani. Usmerjeni so na presek tematskih sklopov religije in etike. Zadevajo aktualna vprašanja, ki jih skušamo osvetliti predvsem z vidikov humanistike, čeprav tudi drugih ved ne izključujemo, saj so konference interdisciplinarne narave.

Letos posebno pozornost namenjamo umetni inteligenci

Letošnja konferenca si prizadeva za obravnavo različnih vidikov, vrst in oblik tehnologij, posebno pozornost pa namenjamo umetni inteligenci. Umetna inteligenca se je izkazala za osrednjo tehnologijo sedanjosti in prihodnosti. Velik napredek v razvoju umetne inteligence predstavlja globoko družbeno spremembo, ki bo korenito spremenila človekov življenjski svet; veliko več, kot že je, in to v obsegu in na način, ki si ga še ne moremo zares predstavljati. V prihodnosti bodo sistemi umetne inteligence vedno bolj vključeni v naše vsakdanje življenje in delo. Mnogi vidijo to kot revolucijo v človeškem obstoju.

Izzivi tehnologije zadevajo vse vidike in področja človekovega življenja, vključno z etičnimi in religijskimi, ki se jim še posebej posvečamo. Namen konference je povečati in poglobiti njihovo razumevanje ter prispevati k reševanju problemov, ki jih prinaša razvoj tehnologije.

39 predavateljev iz 8 evropskih držav

Nastopilo bo 39 predavateljev iz 8 evropskih držav: Slovenije, Francije, Finske, Madžarske, Romunije, Poljske, Slovaške in Hrvaške. Glavno predavanje bo imel Tanguy Marie Pouliquen, avtor knjige Čar novih tehnologij in transhumanizem, redni profesor etike na Katoliškem inštitutu v Toulousu in vodja katedre za družbeno etiko. Knjiga Čar novih tehnologiji in transhumanizem je bila prevedena v slovenščino in izdana leta 2022. Vsa predavanja na konferenci bodo potekala v angleščini.

Konferenca je del raziskovalnega programa P6―0269 Religija, etika, edukacija in izzivi sodobne družbe, ki ga izvajamo na TEOF, financira pa ga ARIS. Prispevki bodo izšli v zborniku pri ugledni znanstveni založbi LIT Verlag.

>> Več informacij je na voljo na spletni strani konference: CELJE INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE | Ethics and Religion in the Technological Age, October 26th-28th 2023, Celje, Slovenia (arnes.si)