Objavljeno: 30.9.2020 | Posodobljeno: 1.10.2020

Spoštovane sodelavke, sodelavci, drage študentke in študentje!

Preteklo akademsko leto smo zajemali iz bogatih virov naše zgodovine. Dolga tradicija teološkega študija na Slovenskem, ki je vodila do ustanovitve naše univerze, nas je utrdila v prepričanju, kako smo na uhojeni poti, ki jo je vredno nadaljevati. Vesel sem, da to pot hodimo drug ob drugem in predvsem s skupnimi pričakovanji. Še posebej, ker ob letu, ko smo bili obsojeni izprazniti naše hodnike, čutim – in verjamem, da tudi vi –, kako potrebujemo drug drugega, da to pot nadaljujemo v čase, ki šele prihajajo.

Če sem že začel s pogledom v preteklost, ne moremo mimo veliko starejše obletnice, ki se je letos spominjamo: 1590. obletnice smrti velikega misleca, teologa in človeka, svetega Avguština. Ni pomembno, kaj študiramo oziroma kaj predavamo na naši fakulteti, vsi se s sv. Avguštinom tako ali drugače srečujemo. Njegova beseda »Victoria Veritatis Caritas« – »Zmaga resnice je ljubezen« nas lahko vrne k izvirom vsakega študija. Študirati pomeni iskati razumevanje. Razumevanje ni nikoli samo sebi namen, vedno je zadaj neka želja, namen, naj bo zavesten ali ne. Zato se moramo truditi, da iščemo razumevanje s ciljem, ki nas vodi k boljšemu življenju za vse. To življenje že v kali kliče po ljubezni, ki poraja in ohranja vse.

Vsak naš program se te resnice, ki meri na ljubezen, loteva po svoje. Na programih teoloških študijev razkrivamo Resnico, na programih religijskih študijev doživljamo pestrost razumevanja te Resnice, na programih zakonskih in družinskih študijev, pedagoških in terapevtskih, pa pred nas še posebej stopa Resnica, kot jo živimo v vsakdanjem življenju. Vse to združuje ljubezen: Razodetje, nemirno iskanje v najrazličnejših verstvih in življenje medosebnih odnosov. Sv. Avguštin je dolgo iskal to resnico, a ko jo je našel, jo je znal tako opisati in se je oprijeti, da nas navdihuje še danes. Naj bo naše akademsko leto 2020/21, ki ga začenjamo s strahom, kaj bo prineslo in kje nas bo spet omejevalo, polno upanja, da tudi mi lahko z močjo študijskega in raziskovalnega napora znova odkrivamo resnico, ki bo še po tisoče let navdihovala iščoče. To naše leto bo plodovito in uspešno, če bomo na koncu lahko rekli, da je resnica zmagala in nas napolnila z novo ljubeznijo, naj jo pišemo z malo ali veliko začetnico.

Vsak začetek je nov. Ne le akademsko leto, ki ga začenjamo v negotovosti in za katerega še manj vemo, kako ga bomo končali, ampak vsak trenutek življenja je tak. Če je resnica po sv. Avguštinu usmerjena v ljubezen in vanjo zato vlagamo polnost naporov, je upanje tisto, ki nas vedno znova vabi k nadaljevanju poti. Kot je zapisal veliki francoski pesnik, mislec in vernik Charles Peguy, da smo le po upanju stalno pripravljeni za nov začetek, nas ob vsem študijskem premlevanju prav ista resnica vabi, da ohranjamo in krepimo upanje. In veliko lažje to ohranjamo, če je usmerjeno v druge. Upam v vas, drage študentke, študentje in sodelavci, sodelavke, da boste v sebi in v vseh nas vedno znova iskali resnico, ki bo priča zmage ljubezni.

Naj bo to akademsko leto polno tega upanja, ki bo po konkretni ljubezni v vsakdanjem življenju oznanjalo resnico, ki vedno znova odpira vrata življenja.

Prof. dr. Janez Vodičar, dekan UL TEOF