Objavljeno: 13.12.2019 | Posodobljeno: 16.12.2019

Rektor Univerze v Ljubljani, prof. dr. Igor Papič, je v četrtek, 12. decembra, upokojenim profesorjem in profesoricam Univerze v Ljubljani na svečani prireditvi podelil nazive zaslužna profesorica/zaslužni profesor. Imenovani so pomembno prispevali k razvoju znanstvene ali umetniške panoge ter predano opravljali pedagoškego in mentorsko delo. S svojim delom so navdihnili številne generacije študentov in prispevali k temu, da je Univerza v Ljubljani največja visokošolska in znanstveno raziskovalna ustanova v Sloveniji z mednarodnim ugledom.

Častni naziv zaslužni profesor Univerze v Ljubljani 2019 je prejel upokojeni prof. dr. Anton Štrukelj.

Prof. dr. Anton Štrukelj je diplomiral (1976) in doktoriral (1980) na Teološki fakulteti v Ljubljani, magisterij iz vzhodne teologije pa pridobil na Papeškem vzhodnem inštitutu v Rimu (1984). Predaval je na področju dogmatične teologije, a tudi ekleziologijo, ekumenizem in patrologijo. Kot gostujoči profesor je predaval več let v Fribourgu, Luganu in Sankt Peterburgu. Med 1997 in 2003 je bil član Mednarodne teološke komisije v Rimu, pod vodstvom kardinala Ratzingerja. Njegov znanstveni opus obsega skoraj tristo enot knjig, razprav, člankov in prevodov v slovenskem in tujih jezikih. V času samostojnosti in neodvisnosti je med prvimi poskrbel za prepoznavnost in ugled Slovenije tudi na teološkem področju, saj je med slovenskimi teologi izdal največ monografskih del v različnih tujih jezikih. Kot kompetenten prevajalec je omogočil slovenski javnosti vpogled v dokumente papežev, ki imajo odmev tudi izven Cerkve.

Profesorju čestitamo za prejem častnega naziva!