IRC - Center za na človeka osredotočeno inteligenco in etiko novih tehnologij

Na projektnem razpisu New Horizons for Science and Religion in Central and Eastern Europe, ki sta ga pripravila John Templeton Foundation in The Ian Ramsey Centre for Science and Religion (Univerza v Oxfordu) je bil konec julija 2020 sprejet projekt UL Teološke fakultete. Omenjeni organizaciji bosta finančno podprli projekt, ki bo trajal do jeseni 2022.

Naslov projekta je Center za na človeka osrediščeno umetno inteligenco in etiko novih tehnologij. Cilj projekta je odprtje in zagon centra za interdisciplinarno raziskovanje etičnih vprašanj vezanih na nove tehnologije in umetno inteligenco. Ta bo poskusil dodati svoj prispevek k dialogu med humanistiko in drugimi znanostmi, ki se ukvarjajo z razvijanjem tehnologij, katere danes vse bolj zaznamujejo naša življenja. Glavni cilji Centra vključujejo:

• Odprtje interdisciplinarne platforme za raziskovanje etičnih in družbenih vidikov umetne inteligence in drugih novih tehnologij
  • Podporo mlajšim raziskovalcem, ki so na začetku svoje kariere ukvarjanja s tovrstnimi temami
  • Pomoč pri pripravi predlogov za pravno regulacijo področja umetne inteligence
  • Vzpostavitev mednarodnih sodelovanj s podobnimi institucijami
  • Predstavitev glavnih izzivov, problemov in rezultatov raziskovanja širši javnosti ter tako spodbujati zavedanje pomembnosti etičnih vidikov uporabe umetne inteligence in drugih novih tehnologij