Objavljeno: 8.1.2025 | Posodobljeno: 14.1.2025

Vabimo vas k sodelovanju na mednarodnem simpoziju »Moč čustev: od antičnih in judovsko-krščanskih korenin do njihovega odmeva v svetovni in slovenski literaturi, umetnosti in kulturi«, ki bo potekal 22. in 23. maja 2025 v prostorih SAZU (Novi trg 3, Ljubljana).

Simpozij je osrednji dogodek raziskovalnega projekta J6-50212: Moč čustev in status ženskih likov v različnih literarnih žanrih Stare zaveze, ki poteka od leta 2023 do 2026, in širšega raziskovalnega programa P6-0262: Vrednote v judovsko-krščanskih virih in tradiciji ter možnosti dialoga, ki poteka od leta 2022 do 2027. Dogodek je bil napovedan v prijavni vlogi projekta kot osrednje znanstveno srečanje v drugem letu njegovega izvajanja.

Čustva so temeljna sila, ki oblikuje vse vidike človekovega bivanja – od osebnih odločitev in družbenih norm do umetniških izrazov, medkulturnega in medreligijskega dialoga in političnega odločanja. Simpozij je skladno z napovedjo v prijavni vlogi projekta zasnovan kot interdisciplinarno srečanje raziskovalcev iz Slovenije in tujine. Njegova priprava je rezultat večletnega dela, ki se je sprva začelo kot bilateralna iniciativa z Univerzo na Dunaju. S tem dogodkom izpolnjujemo zavezo, da v drugem letu izvajanja projekta ustvarimo prostor za poglobljeno znanstveno razpravo o ključnih temah čustev in njihove vloge v literaturi, umetnosti in kulturi. Simpozij raziskuje čustva kot univerzalni fenomen, ki presega čas, prostor in kulture. Raziskuje, kako so antične in judovsko-krščanske tradicije oblikovale in preoblikovale razumevanje čustev ter jih vtkale v zgodovinske in kulturne temelje človeške izkušnje, obenem pa poudarja njihov vpliv na filozofijo, literaturo, umetnost in družbene vrednote. Poseben poudarek je namenjen vlogi čustev pri oblikovanju socialnih norm, kulturnih paradigem in umetniških izrazov, od antičnih besedil in svetopisemskih pripovedi do sodobne literature, glasbe, vizualne umetnosti in performativnih umetnosti. Izpostavlja tudi čustvovanje žensk in njihovo pogosto marginalizirano vlogo skozi zgodovino, pri čemer analizira, kako so literarna in umetniška dela osvetljevala ali utišala njihove glasove. S tematskimi sklopi, kot so čustva v prevodih, status žensk in izražanje njihovih čustev v literaturi, umetnosti in religiji, ter raziskovanjem čustev kot mostu med različnimi kulturnimi tradicijami simpozij odpira prostor za interdisciplinarno razpravo o tem, kako čustva presegajo jezikovne in kulturne meje ter ustvarjajo mostove med tradicijami. Simpozij raziskuje tudi, kako slovenska literatura in umetnost, bogati z edinstvenimi pogledi na čustva, prispevata k mednarodnemu kulturnemu dialogu, prepletajoč lokalne zgodbe z globalnimi temami. Preučuje jezikovne posebnosti čustev v slovenskem jeziku in vpliv družbenih prelomnic na izražanje kolektivnih čustev. Simpozij si bo s svojim interdisciplinarnim pristopom prizadeval prispevati k razumevanju čustev kot ključnega elementa človekovega bivanja ter okrepil raziskovalno odličnost v Sloveniji in širše.

Predlagani tematski sklopi:

  • Čustva v antični in judovsko-krščanski tradiciji: Filozofski, literarni in religiozni pogledi.
  • Čustva v prevodih Svetega pisma in antičnih virov: Interpretacija čustev v prevodih skozi zgodovino.
  • Čustva v medreligijskem in medkulturnem dialogu: Vloga čustev pri preseganju kulturnih in religijskih meja.
  • Čustva in ženski liki: Status žensk in njihova čustva v Svetem pismu, literaturi, umetnosti in kulturi skozi zgodovino.
  • Čustva v slovenski in svetovni literaturi.
  • Povezovanje čustev in vrednot.
  • Čustva v slovenskem jeziku: Jezikovne posebnosti in izrazne razsežnosti.
  • Čustva v vizualni in performativni umetnosti: Likovna, glasbena in gledališka upodobitev čustev.
  • Čustva na zgodovinskih prelomnicah: Od antike do sodobnosti
  • Čustva kot teoretični izziv: pristopi literarnih ved, jezikoslovja, umetnostne zgodovine, glasbe in drugih področij.

Prispevki niso omejeni zgolj na predlagane tematske sklope, temveč lahko vključujejo tudi druge interdisciplinarne poglede, ki razširjajo obravnavo čustev in njihove vloge v različnih kontekstih.

Navodila za oddajo prispevkov

Zainteresirani udeleženci naj posredujejo:

  1. Naslov prispevka.
  2. Povzetek v obsegu največ 300 besed.

Prosimo, da naslov prispevka in povzetek pošljete najkasneje do 1. februarja 2025 na elektronska naslova: Liza Primc (liza.primc@teof.uni-lj.si) ali Aljaž Krajnc (aljaz.krajnc@teof.uni-lj.si).

Avtorji in avtorice bodo o sprejetju povzetkov obveščeni do 15. februarja 2025.

Vabilo k sodelovanju

Veselimo se vaše udeležbe!


Organizacijski odbor simpozija
Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani (TEOF UL)
Slovenska akademija znanosti in umetnosti (SAZU)
ZRC SAZU, Inštitut za kulturno zgodovino
ZRS Koper

Vodja programa in projekta:
prof. dr. Irena Avsenik Nabergoj
Univerza v Ljubljani, Teološka fakulteta, in ZRC SAZU, Inštitut za kulturno zgodovino

 

 

Koordinator projekta na sodelujoči ustanovi ZRC SAZU:
izr. prof. dr. Gregor Pobežin

Koordinatorka projekta na sodelujoči ustanovi ZRS Koper:
prof. dr. Nadja Furlan Štante